Čaro nechceného v Širokého hoteli alebo okom hokejového laika 1

Autor: Róbert Kotian | 27.4.2011 o 11:57 | (upravené 27.4.2011 o 12:05) Karma článku: 15,07 | Prečítané:  6077x

V antickom Grécku sa počas olympijských hier zastavili všetky vojnové konflikty. To však bolo pred takmer tritisíc rokmi. Na Slovensku sa pred MS v ľadovom hokeji zastavil občas nanajvýš rozum.

Do MS chýba niekoľko hodín a hoci sa dá očakávať, že nás čakajú vzrušujúce zážitky pred televíznymi obrazovkami a na samotných štadiónoch, už samotná príprava ukázala, že prekonať doterajší adrenalín si bude vyžadovať našu účasť prinajmenej v semifinále.
Najprv hokejovú verejnosť vzrušil návrat strateného syna Richarda Zedníka - z úžasu nevychádzali najmä tí, pre ktorých bolo Zedníkovo priznanie si chyby niečím, s čím sa stretávajú nanajvýš v rozprávkach alebo príručkách etikety. My kverulantskejšie typy si však aj naďalej môžeme myslieť, že tak urobil najmä preto, lebo si prepočítal, že ak s ním tréner Hanlon počíta najmä pre hru v oslabení, dostane sa na ľad častejšie ako Demitra s Gáboríkom či Hossom, ktorí sú predsa len dominantnejší v útočnej tretine.
Ďalším pozoruhodným fenoménom obdobia pred MS je premaľovávanie fasády hlavného mesta, kde dostali priestor aj sprejeri - potemkinovanie dedín prešlo teda plynule aj do 21. storočia (a ja si už len spomínam, ako kamaráta môjho mladšieho syna pred postihom za sprejovanie hnusnej budovy v areáli škôlky zachránilo iba to, že ešte nemal štrnásť. Kubo 14 v tom čase už mal, ale bol rýchlejší aj ako policajti - je blbé chodiť sprejovať v šlapkách). Hlavné mesto bude chvíľu vyzerať ako hlavné a hlavne krajšie, ako v skutočnosti je.
Napokon, toto bude najbližšie dva týždne platiť aj o drvivej časti spoločnosti, ktorá podľahne pozitívnym emóciám, bude zasa raz chvíľu hrdá na čosi slovenského pôvodu (a právom, povedzme si, lebo špičkoví hokejisti patria k tomu najlepšiemu, čo doma - teda v NHL, KHL, Česku a v Škandinávii - máme a čo tak excelentne ukázali napríklad vlani na olympiáde v druhej polovici tretej tretiny zápasu s Kanadou, kedy ani hokejová veľmoc nevedela kam skôr skočiť a keď jej fanúšikovia boli posraní až za ušami a s úžasom hľadeli, ako "malí Slováčikovia" cvičia s ich idolmi a keby Demitra v poslednej minúte trafil prázdnu bránu, mali sme našliapnuté na medailu), budeme opäť vidieť, ako sa v konfrontácii presadzuje profesionalizmus, kolektívny duch, nasadenie, rozum, technika, odvaha a obetavosť (síce je to v reálnom živote niečo podobne frekventované ako s tým priznaním si chyby, ale nebráňme sa pozitívnym javom, nie je ich až tak veľa), a ak nám bude žičiť aj šťastena, opäť budeme patriť k tomu najlepšiemu v tom, o čom značná väčšina sveta nemá ani potuchy.
Podobne ako v literatúre je najdôležitejší estetický zážitok, na týchto MS by ním mal byť športový zážitok - a ten si nenechajme vziať.
Na rozdiel od mnohého iného a podstatnejšieho.
Že sa na predraženú halu v Bratislave poskladajú aj tí, čo nemajú o hokeji ani šajnu, je už len naším národným koloritom - a výstižnejšia metafora, ako je okradnutie Pavla Demitru v Širokého hoteli, sa vari ani vymyslieť nedá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?