Odškodní exminister Vážny poškodených vlastníkov pozemkov?

Autor: Róbert Kotian | 26.1.2011 o 14:19 | Karma článku: 14,97 | Prečítané:  2040x

Pri vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnicami a  rýchlostnými komunikáciami štát porušil ústavu. Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu. A podľa ministra Daniela Lipšica súčasná vláda bude musieť odškodniť ľudí, ktorí boli Ficovým vyvlastňovacím zákonom poškodení. Nemuselo by to však tak byť, aby sa na ďalšiu Ficovu daň skladali občania.

 

Vo februári 2007, keď sa ešte len pripravoval tento zákon, boli hosťami rozhlasovej relácie Z prvej ruky (8.2.2007 po 18.30) ústavný právnik Ján Drgonec a vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny, telefonicky sa jej zúčastnil aj prešovský primátor Pavol Hagyari. Témou bol práve vyvlastňovaní zákon.
A počas relácie povedal Ján Drgonec: „Minister verí svojej pravde, a preto mám pre neho jeden návrh. Ja som povedal, že o osem - deväť rokov Slovenská republika prehrá v Štrasburgu a príde o nemalú sumu peňazí. Navrhujem, že tých občanov, ktoré budú mať dôvody, aby dali sťažnosť do Štrasburgu, ja bezplatne zastúpim pred štrasburským súdom a kompenzáciu, ktorú bude mať Slovensko platiť, pán minister zo svojich vlastných peňazí vráti do štátneho rozpočtu."
A povedal Ľubomír Vážny: "Nemám problém."
Iste, Ján Drgonec v tom čase predpokladal, že Ústavný súd rozhodne inak a poškodení vlastníci sa budú musieť domáhať svojich práv až na štrasburskom súde (napokon, kto v tom čase a ešte tri roky neskôr predpokladal, že Robert Fico bude vládnuť iba jedno volebné obdobie?) - plénum Ústavného súdu tieto očakávania zmenilo. Bolo to príjemné prekvapenie, ale veď nemusí  na nás padať iba síra a popol.
Doslovné znenie Vážneho vyjadrení síce dáva exministrovi možnosť uniknúť, že stávka znela až po rozhodnutí štrasburského súdu, podstata stávky je však inde. Možno je to právny problém, ale morálny určite nie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?