reklama

Súboj právneho a morálneho suterénu o generálneho prokurátora

V spore o post generálneho prokurátora stoja proti sebe dva suterény - právny, reprezentovaný ponižovaním inštitútu tajného hlasovania (predstavovaný najmä stranami SaS, KDH a Most), a morálny, v ktorého drese sa tiesnia Smer-SD, SNS a časť SDKÚ-DS, ktorých záujmom je udržanie Dobroslava Trnku v jeho súčasnej pozícii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Najprv k suterénu právnemu - je skutočne nedôstojným divadlom, čo sa deje okolo tzv. tajného hlasovania a veľa na tom nemení ani fakt, že tieto preverovania vlastných poslancov sú do veľkej miery odôvodnené podozrením, že časť poslaneckého klubu SDKÚ-DS hrá s opozíciou hru, ktorej cieľom je prinajmenej zvoliť Dobroslava Trnku. Že pritom prinajmenej jeden zo štyroch poslaneckých predsedov klame, keď hovorí, že všetci jeho poslanci dodržali dohody, je len trápnym malusom celej tragikomédie. Pritom by možno stačilo, aby si koalícia osvojila myšlienku Pavla Abrhana, aby sa volilo tzv. parlamentným tajným spôsobom - každý kandidát na post generálneho prokurátora bude mať vlastný lístok a do pripravenej obálky vhodí tajne hlasujúci poslanec iba jeden lístok a druhý si ponechá (pre potenciálnu kontrolu, ak budú nejaké hlasy chýbať). Toto možno nie je celkom suterén, ale prízemie určite. Faktom však je, že tvrdenia predsedov strán o disciplinovaných poslancoch by stáli aj na overiteľnom základe a klamať by sa dalo oveľa ťažšie.
Je totiž zjavné, že voľbe Dobroslava Trnku zabránila iba zarážajúca chyba jedného poslanca (koaličného alebo opozičného), ktorý síce zakrúžkoval Trnku, ale neškrtol Jozefa Čentéša, čím bol jeho hlas neplatný. V opačnom prípade by za Trnkom stálo 75 platných poslancov (zo 149 prítomných) a dnes už mohli novinári postávať na Súmračnej a pozorovať nové koaličné rozhovory Smeru.
Je tiež zjavné, že prinajmenej piati koaliční poslanci sa spojili s opozíciou, a keby si mala Iveta Radičová ctiť aj ducha svojho vyhlásenia o demisii, nielen literu, už by tú demisiu aj podala. Pretože časť koalície jej de facto vyslovila nedôveru a keby jeden poslanec nezbabral svoj lístok, nemala by premiérka veľmi na výber. Dnes ešte môže dúfať, že v utorok získa Čentéš dostatočnú väčšinu - hoci už nikto nepochybuje, že táto koalícia je v kritickej fáze, možno až pred rozpadom.
Faktom je, že prinajmenej piati koaliční poslanci sa spojili s opozíciou,
1. aby zvolili Trnku za generálneho prokurátora,
a/alebo 2. znemožnili Ivetu Radičovú, ak odmietne podať demisiu,
a/alebo 3. prinútili Ivetu Radičovú podať demisiu,
a/alebo 4. dosiahli zmenu na čele vlády,
a/alebo 5. dosiahli zmenu koaličnej zostavy...
A to všetko „iba" preto, aby ako prvý krok udržali v pozícii súčasného generálneho prokurátora, od čoho si sľubujú pokračovanie v zdržanlivom vyšetrovaní financovania Smeru-SD a SDKÚ-DS. Z tohto hľadiska sú všetky kritické vyjadrenia predstaviteľov Smeru-SD o dianí v koalícii skutočným morálnym suterénom. Vyčítať koalícii, že sa snaží skontrolovať hlasovanie svojich ovečiek a pritom mať zglajchšaltovaný poslanecký klub, ktorý ako jeden muž hlasuje za Trnku (to sa v opozícii nenájde ani jeden poslanec, ktorý považuje Čentéša za lepšieho kandidáta ako je Trnka?), je prejavom farizejstva najhrubšieho zrna. Vyčítať koalícii strach zo slobodného hlasovania jej poslancov, pričom klubom Smeru-SD zmieta smrteľný strach z odhalenia pozadia financovania a prepojenia Smeru-SD na lobistické kruhy, ktoré si za finančnú podporu Smeru nárokovali na posty v štátnej správe, čo by zrejme nasledovalo po zmene na čele Generálnej prokuratúry, už nie je ani farizejstvom, ale elementárnym podcenením zdravého rozumu ostatných.
Že je v tomto pôsobení na dianie v NR SR Smer úspešný, vyplýva iba z toho, že podobne ako Smer je namočená aj jedna koaličná strana a tá robí všetko pre to, aby v čele Generálnej prokuratúry nenastala zmena. Aj keby mala podať demisiu Iveta Radičová, aj keby mala padnúť vláda, aj keby malo dôjsť k dohode so Smerom na ďalšom vládnutí.
Čo všetko môže zistiť reštrukturalizovaná prokuratúra o týchto dvoch stranách, sa na základe týchto konkrétnych krokov poslancov môžeme iba domýšľať.

Róbert Kotian

Róbert Kotian

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  17x

som novinár na voľnej nohe - odkedy som odišiel zo Sme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu